50.050.10 - MASTER MEN - Cotton t-shirt, 150 g/m2
2,94 € +DDV
| XS | S | M | L | XL | XXL | 3XL | 4XL | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stock | 8.320 | 37.295 | 138.669 | 220.602 | 191.780 | 81.816 | 22.024 | 0 |
| Arrival | 110029.03.26.10014.04.26. | 220029.03.26.50009.04.26. | 110029.03.26.60009.04.26. | 200029.03.26.1200027.03.26. | 1300027.03.26.50009.04.26. | 1240029.03.26.60009.04.26. | 355029.03.26.15009.04.26. | 155029.03.26. |
5005010-XS
5005010-S
5005010-M
5005010-L
5005010-XL
5005010-XXL
5005010-3XL
5005010-4XL
5005011-S
5005011-M
5005011-L
5005011-XL
5005011-XXL
5005011-3XL
5005012-S
5005012-M
5005012-L
5005012-XL
5005012-XXL
5005012-3XL
5005015-XS
5005015-S
5005015-M
5005015-L
5005015-XL
5005015-XXL
5005015-3XL
5005015-4XL
5005020-XS
5005020-S
5005020-M
5005020-L
5005020-XL
5005020-XXL
5005020-3XL
5005022-S
5005022-M
5005022-L
5005022-XL
5005022-XXL
5005022-3XL
5005023-XS
5005023-S
5005023-M
5005023-L
5005023-XL
5005023-XXL
5005023-3XL
5005023-4XL
5005024-S
5005024-M
5005024-L
5005024-XL
5005024-XXL
5005024-3XL
5005026-S
5005026-M
5005026-L
5005026-XL
5005026-XXL
5005026-3XL
5005030-XS
5005030-S
5005030-M
5005030-L
5005030-XL
5005030-XXL
5005030-3XL
5005030-4XL
5005032-S
5005032-M
5005032-L
5005032-XL
5005032-XXL
5005032-3XL
5005033-S
5005033-M
5005033-L
5005033-XL
5005033-XXL
5005033-3XL
5005034-S
5005034-M
5005034-L
5005034-XL
5005034-XXL
5005034-3XL
5005040-S
5005040-M
5005040-L
5005040-XL
5005040-XXL
5005040-3XL
5005051-S
5005051-M
5005051-L
5005051-XL
5005051-XXL
5005051-3XL
5005052-S
5005052-M
5005052-L
5005052-XL
5005052-XXL
5005052-3XL
5005053-S
5005053-M
5005053-L
5005053-XL
5005053-XXL
5005053-3XL
5005055-S
5005055-M
5005055-L
5005055-XL
5005055-XXL
5005055-3XL
5005057-S
5005057-M
5005057-L
5005057-XL
5005057-XXL
5005057-3XL
5005060-S
5005060-M
5005060-L
5005060-XL
5005060-XXL
5005060-3XL
5005070-S
5005070-M
5005070-L
5005070-XL
5005070-XXL
5005070-3XL
5005071-S
5005071-M
5005071-L
5005071-XL
5005071-XXL
5005071-3XL
5005090-XS
5005090-S
5005090-M
5005090-L
5005090-XL
5005090-XXL
5005090-3XL
5005090-4XL
Basic information
| Code | 50.050.10-XS |
| Model | MASTER MEN |
| Description | The MASTER MEN T-shirt features a classic fit and is made of 100% cotton, designed for everyday wear, branding, and promotional campaigns. The fabric is soft and comfortable, while the 150 g/m² weight offers a balance of lightness and durability, making it suitable for large-scale use. The T-shirt is tubular knitted, without side seams, ensuring improved comfort and fit. Double stitching on the neckline, sleeves, and bottom hem enhances durability, while the neckline is reinforced with a tape and strengthened along the shoulders for long-lasting shape retention. Positioned as the best-selling and most budget-friendly model, it is available in a wide range of colors. The model is part of the MASTER collection and is also available in women’s and kids’ versions. The product is OEKO-TEX certified, ensuring material safety. Key features: T-shirt • Main fabric: 100% cotton • Fabric weight: 150 g/m² • Classic fit • Tubular construction • Double stitching • Reinforced neckline tape • Durable and comfortable • Wide color range • Best-selling, budget-friendly model • Suitable for branding and promotions • Part of the MASTER collection • Oeko-Tex certified • Available in women’s and kids’ versions |
| Brand | EXPLODE |
| Color | Black |
| Package | 100/10/1 |
| Net weight | 0.11 kg |
| Composition | 100% cotton |
| Material | Cotton, Bombaž |
| Product type | Size - Price |
| Additional equipment | Tear-off label |
| Collection | MASTER |
| GSM | 150 g/m2 |
| Print type | Transfer printing, Screen printing |
| Gender | Unisex, Twin model |
| Fit | Regular |
| Bar code | 8605040013861 |
Print information
Logistic info
| Pieces per carton | 100 pieces |
| Carton dimensions dimenzije | 0.52 x 0.355 x 0.33 m |
| Carton gross weight | 12.62 kg |
| Carton volume | 0.06 m3 |
| Country of origin | Bangladesh |
| HS code | 610910000000 |
Related products
+ 8 colors
close
+ 11 colors
close
close
close
close
close
close





